Kiedy napowietrzać trawnik?

Napowietrzanie trawnika to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, jeśli chcemy pochwalić się gęstym i zdrowym trawnikiem. Ten przecież w wielu przypadkach jest wizytówką całej posesji i może wiele powiedzieć o właścicielu – nic więc dziwnego, że tak ważne jest, aby pamiętać o tym, żeby odpowiednio i regularnie dbać o nasz trawnik. Jednym z takich zabiegów, który ma na celu przede wszystkim rozluźnienie gleby, jest napowietrzenie trawnika. Tak zwana aeracja trawnika to zabieg, który powinno się wykonywać dwa razy w sezonie – tymczasem wiele osób kompletnie o tym zapomina. Tymczasem napowietrzanie powoduje, że elastyczność trawnika się zwiększa, a do tego trawa jest dobrze pobudzona do wzrostu.

Dodatkowo, taki zabieg może również znacząco poprawić wnikanie do gleby wody oraz nawozów.

Najlepsze terminy do przeprowadzenia napowietrzania

Zdaniem ekspertów, takie napowietrzanie należy przeprowadzić dwa razy w sezonie: najpierw wiosną, zaraz po zimie, a następnie późnym latem. Sam zabieg polega na nakłuwaniu naszego trawnika, najczęściej za pomocą wideł czy też nawet specjalnych butów wyposażonych w kolce. W przypadku trawników o dużej powierzchni konieczna może być jednak specjalistyczna aeracja mechaniczna. Przy tym wszystkim trzeba pamiętać, że przed zabiegiem napowietrzania musimy jeszcze skosić trawę oraz bardzo dobrze ją nawodnić, czyli podlać.

Po podlaniu należy jednak chwilę odczekać i proces można przeprowadzić dopiero w momencie, gdy wierzchnia część trawnika będzie już sucha.