Dlaczego warto jeść pistacje? Czy są zdrowe?

Pistacje jak wszystkie inne orzechy wyróżniają się bardzo dobrymi właściwościami zdrowotnymi i odżywczymi. Ale jako jedyne orzechy mogą pochwalić się tym, że w ich składzie znajdziemy luteinę oraz zeaksantynę. Te dwa związki to przede wszystkim duże dobrodziejstwo dla naszych oczu.

To jednak nie są jedyne korzyści płynące ze spożywania pistacji. Dlaczego warto jeść pistacje? Powodów jest naprawdę wiele. Po pierwsze, mogą one poprawić funkcjonowanie naszego układu sercowego, bardzo pozytywnie wpływając na pracę serca.

Na ich spożywaniu skorzystają także osoby chorujące na cukrzycę typu 2. Jako że zawierają również duże ilości żelaza, poleca się je osobom chorującym na anemię. Co więcej, pistacje są dość kalorycznymi orzechami, ale jednocześnie zawierają sporo błonnika, dzięki czemu można bez problemu włączyć je do diety odchudzającej.

Pistacje zdrowe dla naszych oczu

Z łatwością można więc stwierdzić, że pistacje są bardzo zdrowe dla naszego organizmu, tak jak zresztą pozostałe rodzaje orzechów. To, co jednak wyróżnia pistacje na tle innych orzechów to przede wszystkim ich zbawienne działanie na oczy. Jako jedyne zawierają bowiem luteinę oraz zeaksantynę, czyli składniki plamki żółtej.

Dzięki temu chronią naszą siatkówkę, a za sprawą beta-karotenu także przed rozwojem kurzej ślepoty. Co więcej, pistacje zawierają również dużo witamin z grupy B, co z kolei sprawia, że bardzo pozytywnie wpływają na funkcjonowanie naszego układu nerwowego, mając właściwości uspokajające.