Dlaczego chomik się drapie?

Chomiki to bardzo popularne zwierzątka domowe, szczególnie wśród dzieci, które wręcz uwielbiają zabawy z małym towarzyszem. Opieka nad chomikiem wymaga jednak szczególnej uwagi – dotyczy to nie tylko stworzenia mu odpowiednich warunków do życia, ale również opieki nad jego zdrowiem i reagowania na różne sytuacje. Reakcji wymaga na przykład częste drapanie u chomika. Wiele osób zastanawia się, dlaczego chomik się drapie – jak się okazuje, powodów może być wiele.

Bardzo często jest to po prostu proces mycia, który nam może zdawać się dość zaskakujący. Kiedy indziej jednak powód drapania może być jednak o wiele bardziej poważny. Mowa tutaj o sytuacjach, w których chomik może chorować na chorobę skóry lub też mieć uczulenie.

Co zrobić, kiedy chomik zbyt często się drapie?

Przede wszystkim, sprawdźmy czy rzeczywiście jest to drapanie, czy też może jednak nam się po prostu zdaje albo chomik w ten sposób przeprowadza zabiegi pielęgnacyjne.

W tym celu odgarnijmy futerko w różnych miejscach i sprawdźmy, czy skóra chomika jest zaczerwieniona. To pierwszy sygnał, że coś jest nie tak – to może być choroba skóry albo po prostu uczulenie na karmę. Tak czy siak, jeśli tylko stwierdzimy, że naszemu chomikowi może coś dolegać, powinniśmy udać się do specjalisty, a więc do weterynarza. On na pewno pomoże nam ustalić przyczynę częstego drapania zwierzątka, a jeżeli powód nie będzie błahy, weterynarz na pewno zaoferuje nam także rozwiązanie problemu, dzięki czemu nasz chomik pozostanie zdrów.